I.   

    Při každém zlíbání křišťálové skleničky drahého bourbonu mne její osobnost uchvátila jako mořský příboj rozvrzanou bárku. Opětovala mi u toho pohled, který vysílal jasné signály, ale já se bál ji oslovit. Čekal jsem, až mi sama předloží nabídku, až přede mnou poklekne a položí svou bílou tvář na mou ruku, avšak…samolibě jsem otálel a dnes si jen plačtivě prohlížím pletence narudlých vlasů, kterých bych se tak rád dotknul. V tuto chvíli je svírá kaluž krve a její nahé bledé tělo se stalo natolik nehmotným, jako ta vůně bourbonu, která se vypařovala ze sklenice, přestože byla dávno prázdná. Zůstala tu po našich společných večerech, jako odkaz na výpary její aury. Lidé tomu říkají duše, ale jsou to maličké částice energie. Božské energie, kterou ona byla naplněna.

   Do místnosti vstoupil komisař a bez jakéhokoliv soucitu mi pragmaticky položil otázku: "Jste její manžel, rodinný příbuzný nebo jen přítel?"    Netušil jsem, jak mám odpovědět: „Sám nevím, komisaři. Dejme tomu, že jsem byl někdo, na koho se často obracela."

   

   Byl jsem vyčerpán dlouhým výslechem a štiplavými pohledy personálu hotelu. Potřeboval jsem si pročistit hlavu a nadechnout se v širším prostoru, než byl hotelový pokoj, tak jsem se vydal na dlouhou pouť do stinných ulic. Dlaždice byly kluzké po podzimních mlhách a odrážely světlo pouličních lamp. Brouzdal jsem se těmi místy, jako bych prsty u nohou bezmyšlenkovitě čeřil vodu hlubokého jezera. Nevnímal jsem chlad, který mne ve skutečnosti rozežíral do morku kostí, a taktéž jsem nevnímal zástupy prostitutek a žebráků a jejich pouliční orgie.

   Rozhodl jsem se, že vejdu do podniku, který tolik nečpí kriminální lůzou, ale přec je dosti nasáklý alespoň dělnickou společností, kde bylo zvykem zapíjet žal černým pivem. Na takového snobského synka jako já to bylo vskutku rebelské rozhodnutí, nutno však dodat, že nikoli poprvé. Za poslední rok jsem začal být výrazně znám v místních kruzích, přestože jsem nikdy přímo nezaslechl své jméno. Byl jsem jen TEN, CO PRÁVĚ VEŠEL nebo TEN, CO SI SEDNUL DO ROHU A OBJEDNAL SI PIVO NA KURÁŽ, a také občas TEN, CO SE MINULE PORVAL. Ani dnešní večer bohužel nebyl výjimkou, a stejně jako jindy mě doháněl pocit, že bych se měl předvést coby obyčejný muž bez kořenů cti, která tolik páchne po penězích. Ano, čpí ze mě původ zbohatlíka továrnické rodiny, čpí ze mě její masivní trezor v pracovně fabriky. Byl jsem jím nasáklý od hlavy až k patě a potřeboval jsem se omýt. Muž o hlavu vyšší než já s divokým vousem na bradě byl vhodnou příležitostí dostát mé večerní pověsti. Na počátku celého vystoupení jsem mu zaplatil sklenici whiskey, jako pozdrav, ale dřív, než se jí stačil vůbec dotknout, vypil jsem mu ji před očima. Pokud bych měl svého soupeře popsat podrobněji, byl znám pod jménem Pastor. Byl to obří Francouz, pracoval na pile na předměstí. Na vlastní oči jsem viděl, jak mezi zuby tisknul řetěz a před početným publikem odtáhnul automobil o dobrých pět metrů. Poté řetěz pustil, a vítězoslavně se bouchal do prsou jako gorila. Kdysi vzpěračský mistr, dnes však k mému štěstí opilecká troska.

   Je ovšem nutno dodat, že první rána byla tvrdší než ta po bourbonu.

II.  

   Bez ostychu a jakéhokoli pocitu viny jsem se dokolébal k prahu svého domu a tam padl do náruče služky. V podivné ozvěně jsem slyšel, jak lehounce zapištěla.

 

   Probudil jsem se o několik hodin později v křesle, pod listy mého drahého kokosovníku, který v našem domě rostl již od mého dětství. Ze světlíku nade dveřmi na mě dotíralo ranní slunce. Zašklebil jsem se a dlaní si promnul kůži na bolavém čele. „Můj organismus, bože, je tak slabý,“ procedil jsem mezi zuby. Nevšimnul jsem si, že po mé levé ruce stála služka, která se mě předtím nejspíš pokoušela vzbudit.

   „Včera jste ztratil stoličku.“ Pohlížela na mě s ironickou lítostí v očích. Byla tak mladá a krásná. Její tvář připomínala nevinné nezletilé děvče. Často jsem si kladl otázku, zda by bylo možno pokládat za hřích jen přivonět k její kůži.

   „Stoličku? Jste si jistá? To se mi nezdá, pravil jsem při pokusu o navrácení alespoň do polohy sedu. Děvče si ukazovákem natáhlo pravý koutek svých líbezných úst.

   „Aha, vy myslíte…tuhle stoličku...slečno Markéto…,“ obvykle si jména nepamatuji, vím však, že tohle mi utkvělo v paměti již první den jejího nástupu do mého domu, „...za prvé, přineste mi, prosím, černý čaj, je to otázka života a smrti. Pokud se vám povede mě zachránit, budu vás právem pokládat za jediného žijícího anděla na celé Zemi. A za druhé, nezastavila se tu paní Mayerová?

Otočila se ke mě zády, snad vypadala trochu zklamaně...nebo jsem si to jen namlouval? „Ne, nestavil se tu nikdo. Nyní mne omluvte, jdu uvařit čaj.

   Chtěl jsem jí říct něco hezkého, ale zatočila se mi hlava. Křeslo jsem obýval v polosedě. Musel jsem jí připadat přinejmenším jako klaun. Měla to ale pěkné varietní číslo na počátku rána.

    

   Paní Mayerová v naší rodině sloužila úctyhodných čtyřicet pět let. Když jsem byl malé děcko, četli jsme si společně tajuplné příběhy Julese Verna a v průběhu střední školy mi občas pomáhala… s dívkami. Nezastírám, že mi v mnohých případech nahrazovala vlastní matku, kterou jsem zdaleka neměl v takové oblibě.

   Moje matka. Vždy, když si na ni vzpomenu, musím se podívat na podestu schodiště, protože tam téměř celé dny leštila ručně malované tabulky vysokého okna. Byla to ženská s podivnými móresy, dokonce mám podezření, že ji otec přestal milovat po deseti měsících manželství, kdy si uvědomil, že klid a pohodlí klasické rodiny u rozverné umělkyně lze hledat jen stěží.

  

   Paní Mayerovou, jíž jsem byl stále dlužen nějaké drobné z její výplatní pásky za propálený deštník, který jsem v jedné ze svých opileckých chvil vnímal jako pohrabáč do krbu, nyní nahradila nová tvář, Markéta. Tvář daleko mladší a příliš krásná na to, aby se mi nezjevovala ve snech…spolu s Evelyn…představuji si, že mne každé ráno probouzí jen v podvazcích…spolu s Evelyn…pocítil jsem lehký stud a zaryl se ještě hlouběji do křesla vedle svého drahého kokosovníku.

III.

   V poledne jsem navštívil starého přítele z vysokoškolských kolejí. Byl to nedoceňovaný antropolog, v odborné akademické sféře spíše znám jako absurdní snílek a téměř fanatický příznivec kulturního evolucionismu.

  

   Po báječné koupeli jsem se konečně cítil svěže. S prvotním elánem jsem procházel po chodníku podél hlavní třídy, ale čím dále jsem byl od svého domu, tím více mě obklopovala téměř hmatatelná nevraživost z tváří kolemjdoucích. Měl jsem pocit, že si mou osobu lidé měří jako nějakou opici na vodítku. Byli snad svědky včerejšího tyátru v hospodě? Nebo toho neštěstí v hotelu? "Prokrista," promnul jsem mezi zuby tu zbytečnou, bohapustou modlitbu a zrychlil  krok. Odběhl jsem do postranní uličky. Chvíli jsem se jako gangster nenápadně rozhlížel kolem sebe a poté se dobrou hodinu pokoušel obejít celý blok. Zastavil jsem u dveří bytového domu s číslem 129/1899.

  

   „Vítej!“Pozdravil mě přítel, sotva mi podal ruku.

   „Potřeboval bych si s tebou dát sklenku.“

   „Takhle po ránu? Nezvyklé.“

   „Jako bys mě neznal.“

   „Pro mě nezvyklé, pro tebe denní chléb, pravda?“

   Pousmál jsem se. Vešli jsme do jeho velké pracovny s krbem. „Dvojitou, s ledem,“ pravím, když postupuji za ním v těsném závěsu. 

   „Dvojitou whiskey s ledem? Opouští tvou aortu poslední zbohatlická krvinka?“

   „Pravil tuplovaný měšťák. Ale, humor stranou, musím ti něco říct…,“ krátce jsem se odmlčel, abych situaci dodal potřebnou vážnost, kterou si zasluhuje, jelikož jsem měl v hlavě a tedy i v pocitech poněkud prázdno. Sklopil jsem pohled do země a potichu pravil: „Evelyn zemřela.“

   Bože.“ Skutečný soucit se u něj neřadil k příliš častým projevům, dokonce mi pokynul, abych si sedl na totéž křeslo, na kterém jsem mimoděk strávil jednu noc z minulého týdne, přikryt huňatým zbytkem ledního medvěda, jenž se nyní nacházel pod mou pravou botou. Z lítosti k výrazu jeho bezduché odstřelené tváře jsem si botu zul a příjemnou srst začal hladit palcem. Dobrý to tvor. O té noci v křesle můj přítel neví, byl na cestě do Paříže a tak jsem společně s hráči pokeru a několika tureckými tanečnicemi krátce využil samoty jeho bytu, který ze záhadných důvodů nezamyká. Nevím, proč jsem na to v tu chvíli pomyslel, nejspíš jsem se chtěl odpoutat od nepříjemností, i když jsem se vnitřně začal cítit poněkud hloupě. Vykládám mu tu o smrti mé životní lásky a u toho vzpomínám na zdechlého medvěda.

 

   Podal mi skleničku. To je mi líto. Pověz, jak?“

   Někdo ji zabil. Měděnou soškou do temene hlavy. V bezvědomí vykrvácela.“

   Tentokrát se nezmohl ani na jeho dvě obvyklá slova: Zajímavé, pokračuj.“ V klidu a bez přehnaných emocí jsme dopili celou lahev.

IV.

 

   Neřekl bych, že by mi návštěva výrazně prospěla, jak jsem prvně doufal, spíše jsem se zavrtal hlouběji do svého niterného světa, jehož mapu jsem nesčetněkrát nakreslil na svém pracovním stole. Jedna z nich dnes visí ve zdobeném rámu, přímo nad mou postelí. Když upadnu do spánku, obzvláště v opilosti, spatřuji podivné postavy v plynových maskách a se stříbrnou aurou okolo těla. Sklání se nade mnou, oči se jim lesknou jako černé lakované koule, jejich kroky duní jako výbuchy v uhelném dolu. Cítím podivnou horkost žhavých uhlíků v hrudi…a poté zaklepe na dveře služka.

 

   Vejde do pokoje s kávou a novinami. Vypadá to, že jsem byl u přítele až do večer, a samozřejmě si opět nepamatuji, kdy a v jakém stavu, jsem se vrátil.

   „Udělala jsem vám silnější kávu, neboť jste se včera ve městě opět zdržel poněkud déle. Čaj už bohužel nemáme.“

   Posadil jsem se a přimhouřil oči, když posunula rudou záclonu se zlatými výšivkami rákosu a dvou plameňáků. Do tváře mi vysvitlo odporné ranní slunce, už zase. Prohlédl jsem si pokoj a zjistil, že je tu spousta prachu. To všechno vdechujeme? Udělalo se mi značně nevolno.

   „Už zase jsem vás obtěžoval, slečno Markéto?“

  „Nevím, zda by se to dalo nazvat obtěžováním. Jen jste se na mě opět svalil, když jsem vám přispěchala otevřít. Ale do pokoje jste už protentorkát došel sám.“

   Zavřel jsem oči a hanbou se propadal. „Pokud jsem vás v posledních dnech opravdu obtěžoval, byť jsem se na vás jen svalil, poražen v souboji s alkoholem, velice se vám omlouvám, Markéto. A jako omluvu přijměte můj malý dárek. Pro dnešek vám dávám volno. V tom šuplíku mého pracovního stolu je malá kasička z mahagonového dřeva. Vezměte si pár drobných a běžte si koupit parfém. Francouzský. A nějaké doplňky, které vás budou obšťastňovat, to už nechám čistě na vašem ženském úsudku.“

    Ó, Markéta se usmála, v životě jsem ji neviděl tak štěstím bez sebe: „Jste laskav. Ani nevím, jak vám poděkovat…,“ odpověděla opět tím ostýchavým tónem.

    „Ne, neděkujte, prostě...jděte.“

   Úklona a nedovřené dveře, to byl její nezvykle rychlý odchod. Upřel jsem své myšlenky na župan, avšak kdybych z postele vstal před Markétou, jistě by poznala, že po ní toužím, je dobře, že hned odešla.

 

   V novinách se psalo o vraždě dcery vlivného politika, dědičky obřího myšlenkového impéria. Tou byla božská Evelyn. Nepřečetl jsem víc než nadpis. Ani tu kávu jsem si nevychutnal.

V.  

   Večer jsem proseděl u telefonu a domlouval schůzku s kupcem, který projevil zájem o halu a přilehlé betonové pozemky. Anglický Sir. Lehce jsem si v knihovně opakoval některé anglické fráze a pročítal novější výtisky British Science Journal. Třeba tak na něj zapůsobím, britští milionáři rádi mluví o vědeckém pokroku západní civilizace. Víc, než Američani.

 

   Markéta právě vycházela z koupelny. Nenápadně jsem přistoupil k polootevřeným dveřím knihovny a čichal omamnou vůni malin. Spí v pokoji, který se nachází v mém patře. Mám od něj klíče, ale nikdy jsem je nepoužil, i když o tom v poslední době zlomyslně uvažuji. Jednoho večera jsem se k pokoji přikradl a snažil se zmapovat jeho interiér za klíčovou dírkou. Spatřil jsem jen toaletní stolek ve svitu měsíce u okna. Možná měsíc ozařoval i její tělo, ale to jsem bohužel nedokázal potvrdit, neboť jsem byl příliš zahloubán do vcelku nevhodných představ. Začal jsem přemýšlet, jestli si mých pohledů vůbec někdy všimla. Je to ženská, dokáže vycítit zájem. Tušil jsem, že se v blízké budoucnosti něco stane.

  Následujícího rána jsem vstal velmi spěšně. Tentokrát jsem si chtěl před schůzkou pročíst Nostradamovi spisy a lupou pátrat v astronomických výjevech. V letošním roce mělo dojít k několika významným astronomickým úkazům. Navíc...věřil jsem, že mi snad kosmologické mýty přinesou štěstí.

 

   Markéta se do knihovny dostavila se snídaní. Dvě teplé žemle, bylinkové máslo, džem a čaj s mlékem. Usmála se. Pokaždé se usmívá, ale dnes více, než obvykle. To bude zřejmě tím, jakou laskavost jsem jí včera projevil.

   „Dnes mi nenesete noviny, Markéto.“

   „Váš oblíbený deník nevydali kvůli stávce zaměstnanců. Dovolila jsem si koupit jistý bulvární plátek, který obvykle pročítáte s nelibostí dole v hale. Nechal jsem vám ho dole.“

   „Ach, to víte, potřebuji se občas cítit…při zemi,“ ospravedlnil jsem tento svůj hanebný čin.

   „Přemýšlela jsem, proč jej čtete v hale, a přišla jsem na to, že je to zřejmě kvůli tomu kbelíku na deštníky, ve kterém stránky těch novin rád zapalujete,“ pustila se do drobné přestřelky, očividně koketuje. Upřímně, chvíli jsem na ni hleděl a nemohl to chvíli pochopit.

   „Včera…jste si koupila zajímavý šampón, který voní po malinách, nepletu-li se. Provoněl celou chodbu, když jste vyšla z koupelny a já si šel přihnout sklenky červeného vína do kuchyně,” Byla to zajímavá kombinace vůní, proto jsem to víno dobrých patnáct minut pil na schodišti, než jsem šel spát. “Věřím, že jste stejně dobrý výběr potvrdila i při koupi ostatního zboží.“

   „Děkuji vám. Koupila jsem si i hedvábný šátek, do dnešního sychravého počasí se hodí. Chcete jej vidět?“

   „Bude mi potěšením.“

  Vyklouzla z pokoje jako lasička a já seděl v krátkém úžasu. Co bych měl udělat, až se vrátí? Nejprve zanechám všech zbytečných napomádovaných řečí, aby se uvolnila atmosféra. Pak si stoupnu, přiblížím se k ní, okusím jemnost šátku konečky prstů, přitom se nenápadně dotknu jejích vlasů a přičichnu k šátku se slovy: „…abych okusil, jestli také voní po malinách…“, nakonec ji políbím…

 

   Vrátila se ovšem nečekaně rychle. Zastavila u dveří, aby ke mně mohla vykročit pomalými kroky a dala mi tak čas, abych si ji prohlédl. Ne ten šátek, ale celou její postavu. Taktéž jsem vykročil. Bez ponožek po lechtivém koberci. Těšil jsem se na vzájemné setkání v jediném bodě pokoje, v jedinou jednotku času. Ale když se zastavila, zůstal jsem stát i já. Pochyby mi zmrazily končetiny, naštěstí jsem dokázal vyloudit alespoň pár vhodných slov:„Je překrásný. Sluší vám.“ V tu chvíli mi mozek úplně zcepeněl. Dotknout jsem se jí nemohl, nacházela se příliš daleko, a tak jsem začal čichat, jako pes, který zvětřil uzenářství o dvě ulice dále. Natáhl jsem krk daleko před sebe, což jsem zřejmě okoukal od exotické dívky z Thajska, která zde nedávno vystupovala v cirkuse. Její dlouhý krk se dostal do knihy rekordů. V netradiční poloze jsem se nedokázal ani nadechnout.

   „Voní také po malinách…,“ v hrdle mi zaskočilo. Rozkašlal jsem se. Koutkem oka jsem spatřil Markétu, která se ke mně rychle blížila, aby mi vrazila pěst do zad. Obličej mi zrudl…ba dokonce zmodral.

   „Posaďte se, přinesu vám vodu.“

   Posadil jsem se, jak navrhla.

VI.

   Kupec přijel o půl hodiny později, ale nechtěl jsem být titěrný. Mým jediným zájmem bylo celou halu co nejrychleji prodat i se zaměstnanci a poté uspořádat menší večírek na rozloučenou. Jak jsem tak postával pod plechovou střechou a kouřil malý zbytek doutníku (doufal jsem, že mi vydrží do doby, než kupec dorazí, aby bylo jasné, že si potrpím na kvalitu), snažil jsem si vzpomenout na několik klubů s kabaretním programem. Byl by geniálním zpestřením večírku, spolu s tanečnicemi s pštrosími péry a chocholy. Možná bych mohl najmout iluzionistu a nechat se zmizet před zraky všech hostů. Už by mě nikdy neviděli. Schoval bych se za zbytečnou pompézní dekadentnost, jak to má nakonec společnost ráda. Nahlas jsem se té představě zasmál.

   Ale kupec, jenž právě dorazil, mi náladu zkazil. Nebyl hoden toho lahodného doutníku, v jehož kouři jsem si představoval stíny mé nedaleké budoucnosti, které se jediným fouknutím rozplynuly.

   „Četl jste noviny?“ Křičel na mě z dálky. Nevím, zda mu bylo za těžko mne pozdravit. Připadal mi odporný. Z fyzické stránky byl povětšinou charakteristiky lidské - obtloustlý invalida na vozíku s nohou v gypsu, usmíval se na mě, div mu knírek neutekl za svými druhy, které se toliko podobají obřím stonožkám. Avšak zčásti mi připomínal i jakéhosi egyptského brouka, neboť jsem si představoval, jak se kutálí z vozíku na kterém ho vezl jeho sluha, v důsledku čehož na zádech v černém žaketu hrabe zlámanými nožkami, dokud jej někdo nevypreparuje.

   „Bohužel. Podle mých informací se tisk zastavil, kvůli stávce. Vaše noha ještě není v pořádku?“ Vzpomněl jsem si, jak si v telefonu stěžoval na svou první životní zlomeninu.

   „Tuzemské ano, ale já měl na mysli zahraniční. Mám sebou výtisk The Times, čtěte.“

   Na titulní straně byla ne příliš kvalitní fotografie komety, která se má tuto noc prohnat přes oblohu severní polokoule. Obrázek byl z Austrálie.

  „Ne, čtěte na druhé straně,“ zastavil můj pohled na přírodní úkaz. Stávka byla mnohem horší, než jsem si myslel. Krize se nadmula jako mrtvola ve vodě, o stávce se hovoří i mezi dělnictvem, ba co víc, banky přestaly vyplácet hotovost, protože nemá vůbec žádnou cenu. Měl jsem v tuto chvíli v kapse asi pět set a nekoupil bych si za ně ani žemli.. Ve čtvrti nedaleko odsud vypukly násilnosti, lidé stojí před vládním úřadem a házejí do oken kameny. Nastal chaos, který se velmi rychle šíří do ostatních čtvrtí a měst a nikdo neví, kde mu nastane konec.

  „Víte, nejsem si jist, zda by to byla dobrá koupě.“

  „Promiňte, přijel jste z Anglie, abyste mi řekl…“

  „Ne, mám tudy shodou okolností cestu na jih. Zvážil jsem možnosti. Jsem obchodník a neméně dobře se orientuji i v politice, byla to otázka času. Nasvědčovalo tomu mnohé, zřejmě jsme dlouho zaháleli.“

  „Ale, já s tím počítal, ještě včera jsme spolu mluvili,“ rozčílil jsem se.

 „Promiňte, ale netušil jsem, jak hrozné by to mohlo být za tak krátkou dobu. Dřív nebo později se vzbouří i vaši zaměstnanci a s celým podnikem bude konec. Svrhnou nás, jako pohanské krále a spálí náš majetek na popel. Dobře vám radím. Zanechte podnik vlastnímu osudu, i v případě, že ručíte soukromým majetkem. Seberte všechny peníze a odjeďte, co nejdál, nebo vás ta katastrofa zastihne.“

 

   Na brouka je jeho bytí příliš nízké. Je to prvok, ba ani toho není hoden. Otočil jsem se k němu zády. Předpokládal jsem, že to gesto pochopí.

   „Mnoho štěstí, příteli. Nemeškejte!“ Kola jeho vozíčku se zadrhávala v prohlubních betonu. Přál jsem si, aby se překlopil a nikdy nevstal.

           

   Někdo by tápal, proč se zrovna zpráva o kometě objevila na titulní straně, i přes veledůležité indicie naznačující rozpad společnosti. Důvod byl prostý, neboť článek napsal můj bratranec, šéf redakce, natolik ve svém nitru kosmolog, jako člověk. Minulou noc jsem si pročítal Nostradamovi verše: „Velká hvězda bude hořet po sedm dní, takže se objeví dvě slunce, velký mastif vyje celou noc, když velký papež změní svoje území…“

VII.

   Už před vchodem výrobní haly postávali dělníci a dělnice a s nelibostí mě pozorovali. Nemohl jsem uvěřit, že se během jediného dopoledne mohla rozpadnout polovina společnosti. Znělo to jako ze špatného románu. Braková zápletka, která se ovšem stala realitou.

Odhodil jsem doutník do nejbližšího kanálu, abych stávkující zbytečně nedráždil a se sklopenou hlavou se vydal po směru ke schodišti. Příliš často jsem se ve firmě neobjevoval, tudíž jim můj náhlý příchod dával o to větší důvod k obavám. Nikdy jsem neměl možnost nahlédnout do jejich životů. Doufal jsem, že jim otec dal novou naději, vždyť zaměstnal na dvě stovky lidí, včetně přistěhovalců z východní Evropy, ač si tím vysloužil kritiku svých kolegů velkoprůmyslníků, ale na druhou stranu obdiv aristokracie, která se doslova sápala po lidském neštěstí a zahalovala se do solidarity s chudými. Logicky jsem se domníval, že v jeho odkazu budu pokračovat, i přesto, že jsem byl oborem naprosto nepolíben.

   Většina z těch chlapů, kteří po mě nervózně těkali očima, je vysokých stejně jako já a dokonce vím o jednom, který je přesně o dvě hlavy vyšší. Ne, že bych měl z žen menší strach. Ze skupinky dělnic, kterým jde o živobytí a tudíž existenci vlastních dětí, se mohou stát krvelačné harpie. Viděl jsem před sebou mé tělo, na které se snesly, aby mi rozdrásaly obličej, vyklovaly oči a rozkousaly jazyk.

 

   Prošel jsem halou, a čím hlouběji jsem postupoval mezi hordou těl, tím více mě svírali mezi sebou. K mé velké úlevě jsem se prodral ke schodišti, po němž jsem raději vystoupal až do jeho poloviny a obrátil se na dav, který úplně přestal pracovat. Hleděli na mě, jako na lenního pána, jako na mravokárného uhlobarona. Cítil jsem se špatně. Propocený límec košile byl stále těžší, začal mě škrábat na krku. Rozhodnul jsem se. Před očima se mi jako na neviditelném papíře zjevovala jednotlivá slova, která jsem k nim pronesl: „Chtěl bych vám něco říci. Jistě jste slyšeli o jakési stávce, která probíhá o několik ulic dále a rychle se blíží. Možná, že budete stávkovat i vy. V tom případě mi dovolte, abych vám řekl, že by na vás můj otec byl hrdý. Za vaši dobře vykonávanou práci, za vaši píli a oddanost, která jej do poslední hodiny udržovala při životě. Je mi jasné, že jsem vás nejspíš zklamal, měl jsem se více zajímat o tento podnik, o každého z vás, možná jste se již dávno chtěli rozloučit se zaběhnutým stereotypem, kdysi dávno, ano…,“ pochyboval jsem, zda tato slova někdo z nich pochopí.

 

   Tak umělý proslov z nouze jsem ještě nikdy nepronášel. Sám před sebou jsem se začervenal v pochybách, zda mluvím pravdu nebo si jen snažím zachránit krk. Uvědomil jsem si, že jsem uvěřil celé hře ve stávku. Nesnažil jsem se ani kapkou zdravého rozumu zachránit fabriku, která by mohla později pracovat dál. Lidi přece potřebují šrouby, nýty a matky. Já šel ovšem naproti skryté úlevě. Chtěl jsem je nechat dýchat…, sebe nechat dýchat.

   „Chtěl jste podnik prodat? Viděl jsem vás, jak venku postáváte a pak přijel nějaký chlápek,“ ozvalo se odkudsi z davu.

  „Ano,“ prohlásil jsem suše a potichu. Hala se naplnila šepotem a hučením. Zvýšil jsem na svou obranu hlas: „Chtěl jsem podnik prodat anglickému obchodníkovi. Pánovi z oboru, jistě by se o vás dobře postaral, myslel jsem na vás, ale okolnosti jej donutili z nabídky ustoupit, a proto se bezprostředně po naší schůzce obracím k vám..“

   Hučení nabývalo na intenzitě a já začínal být zoufalý: „Poslouchejte mě ještě chvíli, prosím! Pokud chcete jít, jděte. Běžte s ostatními, nevím co je to za stávku a nevím, která strana je dobrá, ale jděte. Nedržím vás zde jako otroky, jste svobodní lidé. Pokud se budete chtít vrátit a tento podnik bude ještě stát, přijmu vás, nemám důvod konat opak. Víte, že o práci zde nepřišel nikdo, pokud neodešel sám. Otec i já si vás vážíme. Těm, co zůstanou, se platy nezvýší, nedostanete žádné prémie, ale práci mít budete. To vám slibuji…,“ ne, to ne, proč jsem to řekl, proč bych je měl zachraňovat, když to ani neumím? Dávám jim falešnou naději.  

Hučení sice ustalo, ale ze zadních řad se pro změnu ozvaly kroky, které naznačovaly, že někteří zaměstnanci opouští halu. Asi pět dělníků se vydalo na ulici a posléze se přidávali další. Jiní střídavě pozorovali odcházející a mě, nemohli se rozhodnout. Nakonec se hala pomalu ale jistě vyprazdňovala. Bylo vcelku jasné, že už mohu definitivně rezignovat. Některé jsem dokonce podporoval v odchodu: „No tak, jděte, nestůjte a něco dělejte, lidi. Nedržím vás tu.“

    Sedl jsem si na studený schod a hleděl na otevřená vrata. Hlavy lidí zaplavilo odpolední zlatavé slunce, jakoby je do své náruče přizval Bůh. Už potřetí během několika málo dní se mi ty paprsky zjevily a mířily přímo do obličeje. Dává mi tím nebesa znamení? Blíží se můj konec?

Jedna dívka přispěchala ke schodům a stoupala po nich ke mně. „Chtěla bych vám něco říct.“ Chytila mě za ruce. Byl jsem v opojení němého úžasu. Připomněla mi Evelyn, měla stejné vlasy, na chvíli jsem ucítil bourbon. Zjevil se mi anděl nebo Evelynin přízrak? Začala svůj proslov stejně jako já, ale jeho obsah byl jiný. Ona mi odpouštěla: „Já s nimi také půjdu. Stávka je nutná, je to naše nová možnost, jak bojovat za náš národ uvnitř, ale vy a váš otec jste jiní. Děkuji vám za příležitost, děkuji, že jste mi dali spořádaný život. Ale zítra pro nás bude život ještě lepší. Vy odsud odjeďte, prosím. Dávejte na sebe pozor, slyšela jsem, že někoho na náměstí pověsili, nesmíte se zařadit k těm nebožákům. Modlíme se za vás.“ Nakonec mi ruce políbila a také zmizela ve slunci.

    Boj uvnitř národa? Boj proti bohatým? Kdy se to stalo? Kdo za tím stojí? Muselo to být připraveno dopředu a podrobně. Z povzdálí, na druhé straně řeky, se po větru nesl zvuk sirén. V jednu chvíli jsem dokonce zaslechl křik dětí a žen, ale nepřišlo mi to pravděpodobné, spíše jako přelud, musel jsem se napít, ale ta proklatá lahev rumu v pracovně byla úplně prázdná. Ovšem trezor byl plný. Peníze!

Utíkal jsem nahoru a pokoušel se odemknout dveře, avšak klíče mi vypadly z rukou a přes škvíru ve schodišti spadly na podlahu, takže jsem musel běžet opět dolů a vrátit se zadýchaný ke dveřím. Pracovna páchla zatuchlinou, jakoby zápach vycházel z rozkládajícího se otce na obrazu, ale ve skutečnosti se jednalo o mrtvého holuba, který se sem dostal škvírou v pootevřeném okně a už nedokázal vyletět. Shodil jsem obraz a otevřel trezor. Nezabýval jsem se počítáním peněz v krabici, jen jsem je uložil do kufříku a ty, které se tam nevešly, jsem si nastrkal do kapes. Když jsem mířil ke dveřím, zamotala se mi hlava a musel jsem se na chvíli posadit. Měl jsem vztek na celý svět. Během chvíle se vše změnilo, během chvíle se řítíme do propasti, avšak ještě nevím nakolik hluboké.

   Rozhodl jsem se ještě obraz vyříznout z rámu a srolovat, mohl by mít jistou hodnotu. Také šuplíky jsem poshazoval na zem a hledal v nich cennosti. Nic tam ale z dřívějška nezůstalo. Když jsem vycházel z pracovny, ještě pár dělníků v hale zůstalo, někteří byli opřeni o zeď, jiní pokuřovali, zřejmě na rozdíl od ostatních té absurdní mašinérii nechtěli být účastni. Ovšem bylo zde i několik cizích lidí a dělníků přímo z loděnice. Vstupovali do haly a rozebírali vybavení. Mí staří zaměstnanci si toho všimli a podívali se na mě. Věděl jsem, že jim neunikne srolovaný obraz v podpaží.

   „Klidně si poberte. Ale rychle, než vám nic nezůstane! Dělejte, Bůh s vámi!“ Nevěřím v Boha, ale oni ano. Jistě je to povzbudilo, neboť neváhali. Nyní jsem se musel prodřít davem k vozu. Pokud se k nim nepřidal i můj řidič...

VIII.

 

   Samozřejmě jsem musel jít pěšky. Ke mně domů to bylo dál, než k bytu mého přítele, doufal jsem, že by mě mohl svézt, pokud také nevzal nohy na ramena. Když jsem dorazil před dům, jeho okna i dveře byla otevřena dokořán. Na chodníku stál nákladní automobil s naloženým nábytkem. Můj přítel stál ve dveřích a popíjel grog, jakoby se vůbec nic nedělo. Když mě spatřil, zamával mi. „Pojď dál, dříve než odjedu.“

   „Kam odjíždíš?“

   „Do Jižní Ameriky. Jediný ostrov klidu a prosperity. Už o tom víš?“

   „O stávce? Právě jsem nechtěně propustil všechny zaměstnance. Otcův podnik padl.“

   Chytil mě za rameno a odtáhl na chodbu, kde mi pravil polohlasem: „Je to příliš vážné.” Náhle z jeho klid zchladnul, podobně jako grog, kterého se možná dlouho netknul. Chtěl jsem se ho zeptat, proč před lidmi hraje tohle divadlo, ale zarazil mě dalšími informacemi: “Policie spojila síly s armádou, tajní agenti odposlouchávají v telefonech i úřední osoby a významné lidi po celé zemi. Ba co víc, lidi začali bojovat mezi sebou.“

   „Co to způsobilo?“

   „Konspirační teorie, noviny, nějaká skrytá propaganda, co já vím. Začali psát o kometě, jako největší události století. Že prý se lidstvo změní, navíc vláda prosadila novou ústavu. A v tom všem čirou náhodou vybouchla rafinérie za městem.“

   „Cože?“

   „Kamaráde, zařvalo tam asi sto dělníků. Lidé jsou hloupí a především ovlivnitelní. Parlament odhlasoval zákon novinářské cenzury a tisk se toho chytil, začali stávkovat a vydávat letáky, které jen tak vyhazovali do davu ve městě. Pak započaly první protesty proti vládě a šlo to dál. Každý šel za davem.“

   „Jako domino. Jak o tom všem víš?“

   „Od členů studentského spolku antropologie. Ty mladé mršky jsou jak štěnice, všude vlezou a všechno vidí. A aby toho nebylo málo, jistá inteligence se chopila slova. Vznikají jednotlivé skupinky, něco jako politický odboj a nabádají své přívržence k boji za vlast. A přitom je to jen skandování hesel a zrýmovaných pokřiků, jako na stadiónu.“

   „Lidé chtějí zřejmě změnu.“

   Podíval se na mě, značně nevěřícně, zřejmě jsem řekl něco, s čím zcela nesouhlasil. „Změnu? Vždyť vše bylo v pořádku! Vše nahrávalo do karet nám!“

   „Komu nám?“ Obličej se mi zvrásnil, jako bych čekal facku.

   „Lidem, co mohou dokázat víc, než jen okopávat záhonky či svářet plechy.“

  „Jenomže ty svářeče jsem zaměstnával. Sám jsem dnes viděl, jak šetří každou korunu. Ať se ti to bude líbit nebo ne, žili jsme odděleně a neměli ani potuchy o tom, co bohužel tvoří tento svět.“ Zavzpomínal jsem na chvíle v městských putikách a přitom se díval na své leštěné boty. Chtěl jsem je zout a utíkat bosí, dokud bych se nevytratil z povrchu zemského. Nemohl jsem uvěřit v samolibost mých přátel a známých.

   „Ale probůh. Snad ses dnes opravdu nezačal zajímat o otcovu firmu?“

   „Čirou náhodou…“

   „Tak to jsi očividně zatloukl poslední hřebíček do rakve.”

   Chvíli jsme oba dva mlčeli.

   „Víš, co jsme měli být?“ Zeptal se mě náhle. „Království. Mít silného vůdce, v kterého by ti lidi věřili jako v Boha, jenž by je umravňoval.  Pak by se nestalo tohle, parlament je příliš slabý. Jen si to představ, samotný Ténoch by usedl na zlatý trůn a lidé v ulicích by se mu dobrovolně podmanili v podobě orgií a krvavých obětí. Nikdo by si netroufl oponovat, či vraždit, podvádět a znásilňovat, všichni by se jej báli a přitom by stát vzkvétal…tak já mizím.“ Useknul rázem svůj romantický proslov.

   „Chceš nalézt své monarchistické uspokojení ve studiu Aztéků?“

   „Ačkoli máme rozdílné názory, vždy jsem si tě vážil, kamaráde.“ Podal mi ruku. „Dávej na sebe pozor.“

   „Snad mě ti proletáři nesežerou. Co tam vlastně budeš dělat?“

   „Jak říkáš, studovat indiány. Chtěl bych o tom napsat knihu a učit generace mého potomstva o dokonalém společenství.“

   „Snad se brzy uvidíme.“

   „Brzy!“

   „Společenství, vykoupené krví. A padlo stejně jako jakákoliv jiná,” pronesl jsem potichu.

   V ten den jsem ho viděl naposled. Nastoupil do černého auta a odjel na nádraží. Po cestě domů jsem přemítal o teorii, kterou mi vnutil, ale zároveň jsem se musel mít na pozoru před povstalci, kteří by měli zájem o mé peníze a obraz. Pravda, cítil jsem se lehce provinile, až lakotně, ovšem jak jinak zachovat alespoň primární dědictví našim potomkům a uchovat tak nynější lidský charakter, penězi a uměním? Ekonomika padá, lidí je přespříliš a zbytek, který se do ničeho nechce míchat, je z toho jaksi rozladěn. Zbytkem jsem v tuto chvíli nazval sám sebe.

Srolovaný obraz jsem odhodil. Jen tak se odrazil od kamenného schodiště. Lidi na mě vezmou zbraň a já je umlátím pomalovaným plátnem. Co si za to v chaosu koupí? Mohl by se tím někdo udávit, nebylo by to symbolické? Můj otec celý život šetřil miliony a stejně skončil v rakvi s děravou botou. Měl ve zvyku se po obědě zouvat a usnout na venkovním ocelovém ochoze pod střechou haly. Jednou si z něj pár dělníků vystřelilo. Spal opravdu tvrdě. Sundali mu botu a navrtali do ní díru kousek pod palcem. Zjistil to v momentě, kdy začalo pršet, ale už si nestihnul koupit nové. Při této vzpomínce jsem se začal hlasitě smát. Udavte se dědictvím mého otce, sežerte jeho podobiznu. Jako vždy vás nakrmí.

   Vydal jsem se na spanilou smíchovou cestu blázna ke svému domu. Byla to krásná ulice, ale všechny stromy již shořely a mrtvé ptáky splavují splašky z prasklých potrubí podél obrubníků do kanálu. Nevím, proč někoho napadlo zapálit stromy. Ptáci měli zlomená křídla a zobáky. V tom hustém dýmu určitě narazili do zdí.

IX. 

   Před domem stál rozvášněný dav. Několik jedinců vpředu chrastilo sirkami. „Hej! Otevřete, nebo vás vykouříme jako včely! Pohyb, ksakru, nemáme na vás tolik času, musíme si obejít výslužku po celý ulici!“ Dva cizinci vyrazili dveře. Zaslechl jsem Markétu: „Nikdo tu není, jsem jen služka!“

    Nebral jsem ohled na svou bezpečnost a vydal se k davu. „Co si to dovolujete, chcete ublížit dívce?! Vždyť je z vašich řad!“

Nenechali se mnou zastrašit, ovšem alespoň se zastavili a odvrátili pozornost od Markéty. „Co seš ty? Patří ti to?“ Okřikl mě mohutný černoch v čele skupiny. Byl oblečen do pracovních monterek a propoceného nažloutlého trička. Na hlavě mu jako symbolická koruna seděla černá buřinka, očividně nebyla jeho.

    „Nech ji být!“ Vrátil jsem mu.

    „Chceš se s náma prát, suchare?“

   Byl svalnatý, ale má drzost mne povýšila na jeho úroveň. Což o to, jsem vytrvalý a rychlý, než by mě poslal k zemi, dokázal bych jej unavit, otázkou by však bylo, co s jeho kumpány, kteří by se na mě jisté vrhli jako smečka nenažraných hyen. Dodal jsem si však kuráž, kvůli Markétě: „Vychutnám si tě, jako toho Francouze před pár dny ve Stokách. Jakže se to jmenoval? Nějaký bezvýznamný a slaboučký blbeček, kterému ani nemůžu přijít na jméno.“

   “Nechodím do Stok, černí tam nesměj.”

   Věděl jsem, že to je lež. Stoky jsou jediný hospodský podnik, kam může úplně kdokoliv. Je to oblíbené místo, které pohlcuje sociální stav i barvu pleti. Každý to tam zná a žádný pravidelný návštěvník není nikomu cizí, aby ho alespoň nepoznal na ulici. Stoky byly mým volnočasovým místem, stejně jako jejich. A zrovna tito hejsci, vždy, když jsem vcházel dovnitř, stáli u vchodu, opírali se o zeď, kouřili a pili pivo, jakoby jim patřila celá ulice. Tento popis jejich zřejmě každodenní rutiny jsem mu také podal.

   Černoch vydechl a strčil si palce za šle od kalhot. Nechal se propálit jako chabý papír. „No jasně. To seš ty.“ Chvíli se mi hluboce díval do očí a pak mě krátce přeměřoval, dokud se nezačal usmívat. „Teda! Viděl jsem to. Dostal jsi pěkně do palice, jen co je pravda, ale nedal ses. Nezapomínej ale, že ten Frantík je nalitej ve dne v noci, takže jsi to měl snazší,“ hřmotně se zachechtal. Přiblížil jsem se k němu. Mluvil jsem polohlasem. Chtěl jsem mu tak dát najevo respekt, kterého je hoden pouze vůdce této povedené skupinky: “Když zajistíte, aby se nám s tou dívkou nic nestalo, až odsud budeme odcházet na vlak, můžete si z toho domu pobrat co uznáte za vhodné.“

    „A nemáme ti náhodou dělat průvod až na nádraží?“

Bojují proti pánům a já si teď snažím zaplatit jejich služby. Ale jde tu přece o cennosti, o peníze a oni nemají ani ponětí, že mohou být během několika hodin téměř bezcenné. „Taky byste nám mohli vzít kufry, co?“

Černoch se začal hladit na holé hlavě, z které si sundal buřinku. „To není moc, ten barák bysme si rozebrali tak jako tak. Budeš muset trochu přidat.“

    „Dobře, tak ještě pár tisíc v bankovkách, které mám u sebe, ale dám vám je, až vyjdeme z domu.“

    „To už je docela slušný. Hej, zrzku! Ty! Běž tadyhle s mladým! Jenom se sbalej a počkáme, až odejdou!“

 

   Zrzek přikývnul, odhodil cigaretu a následoval mě do domu. Šel asi dva metry za mnou, ale i tak jsem pocítil silný zápach nepraného oblečení a potu. Určitě dělal ve fabrice a každý den po směně se oblékal do stejných šatů. Je to takový nasládlý puch. Když jsem přiběhnul do ložnice, Markéta seděla na posteli a v krvavých rukou držela rozbitou lahev od vína.

    „Proboha, co jste si udělala?“

    „Já…já jsem se chtěla bránit, ale pořezala jsem se, určitě by mi něco udělali…“

    „Klid, neplačte, ovážu vám to, ale musím do rány nalít kořalku, bude to pálit.“ Nebylo to nic příjemného, některé střepy měla zařezány velmi hluboko, a tak jsem je musel opatrně vybrat. Můj dočasný vazal přišel až k nám do ložnice. Nemusel jsem se ohlížet, abych poznal, že stojí ve dveřích a pozoruje zakrvácené ruce mladé služebné a její bělavá kolena pod vyhrnutou sukní, ve které si předtím tiskla rozřezanou dlaň.

   „Podejte mi z toho pokoje vpravo karafu, která je na stolku,“ poručil jsem mu. Mladík očividně nikam nespěchal. Vrátil se i s křišťálovými sklenicemi nacpanými v kapsách saka. Vadilo mi, jak si nás prohlíží, tak jsem jej okřiknul: „Počkejte na chodbě!“

Drze se z karafy napil, až se mu nafoukly škraně, pak odešel ke schodišti a zaměřil se pro změnu na mé rodinné fotografie v rámečcích na stěně.

    „Kam půjdeme,“ zeptala se mě Markéta vystrašeně.

    „Na nádraží.“

    „Vlaky prý nejezdí, řekla mi to paní od vedle.“

    Zapochyboval jsem. „Uvidíme, mám peníze, třeba nás někdo sveze automobilem. Hlavně se sbalte a půjdeme odsud.“ Všimnul jsem si, že se do chodby nahrnuli další dva mladíci. „Těch pánů se nebojte, jdu si vzít nejnutnější a vrátím se pro vás.“ Otočil jsem se na mladíky: „Vezměte slečně kufry a počkejte venku.“ Utíkal jsem do své ložnice, narval do kufru co nejvíce věcí ze šatníku a přibalil několik důležitých listin o dědictví. Byl jsem hotov a spěchal k Markétě, která již stála venku. „Jdeme k nádraží,“ pokynul jsem černochovi.

    „Počkej, ty prachy,“ řekl si o své záslužné černoch, který nám zatarasil cestu na schodišti u vchodu a nehodlal nás někam pustit jen tak.

    „Jistě,“ předem jsem si je připravil do kapsy, abych nemusel ukazovat zbytek v kufru. „Spočítej si je, jestli to zvládneš.“ Černoch tuto moji drzou poznámku nechal bez povšimnutí, asi jsem se dostal příliš do varu a mohl bych se trochu uklidnit. Nevím proč, ale připadal jsem si trapně, jakobych o světě neměl ani páru, zatímco ostatní  

Černoch si je pouze zastrčil za tričko a dal příkaz k pohybu: „Jdeme. Máme toho ještě hodně.“

X. 

    Přes silnici svižně kráčeli sloni indičtí, mazlíčci německého cirkusu, který se zde usadil před dvěma dny. Jejich vystoupení přilákalo na dva tisíce lidí, mezi nimi jsem byl i já, ovšem neseděl jsem v lóži jako ostatní významní měšťané. Tetelil jsem se ve třetí řadě mezi dotěrnou dceruškou cukrářky a srbským holičem. Fascinuje mě prozíravá elegantnost a zároveň neuvěřitelná mystičnost světa manéže, proto nikdy nepropásnu možnost cirkus navštívit. Nicméně bylo jasné, že se těm slonům zdařil pokus o útěk. Jejich hlavy a choboty byly ověšeny zlatými a stříbřitými střapci a nejrůznějšími cingrlátky a při barvě jejich umně potřené kůže kolem očí mi připomínali spíše stádo zdivočelých cikánek.

Počkali jsme za rohem ulice, dokud neprojdou, ovšem o kus dál za nimi utíkal další dav lidí. Měli jsme jen pár vteřin, abychom se dostali do protější uličky.

    „Kupředu!“ Vydal jsem jasný rozkaz, aniž bych se ohlížel za sebe, jen jsem cítil zakrvácenou a kluzkou dlaň Markéty, která se mi několikrát málem vysmekla. Nikdo si nás nevšímal, i kdybychom procházeli středem toho zlověstného davu, na jehož konci pár jedinců skandovalo neznámá hesla v jazyce, který jsem nikdy neslyšel.

 

   Na nádraží se lidé mačkali jako v konzervě a dlouhé fronty zasahovaly až k tramvajovým kolejím podél nádražní budovy. Někteří si přivlastnili osamocené vozíky na poštu, kam nyní naskládali své děti a zavazadla.

    „Musíme se dostat do kanceláře strojvedoucího!“ V tu chvíli jsem se otočil za sebe a spatřil pouze černocha, který se rozhlížel kolem sebe a Markétu, která se jen napjatě a poněkud roztomile choulila do svých drobných dlaní. Ostatní vazalové utekli i s kufry.

Přistoupil jsem k černochovi, a ačkoli jsem neměl potřebu mu za cokoli děkovat, stejně jsem to udělal: „Díky.“

   Usmál se. „To je dobrý, mladej pane. Dneska bude pěknej den. Uvidíte, všechno bude zářit. Jen mě štve, že na mě nepočkali ti moji sičáci, to si vodskáčou, já tu ulice znám, každá zeď každýho domu ke mně mluví, jen se zeptat, to už je pak lehkej lov.“

Zcela určitě jsem nepochopil, co přesně chtěl říct. Promnul jsem si obočí a černoch se mezi tím vypařil, jako nějaký čaroděj. Musel jsem nás dostat do bezpečí. Markétu, tu křehkou dívenku jsem nyní svíral jako nebohého sirotka.

   „Musíme jít.“

 

   Prodírali jsme se hustým porostem džungle složené z lidských údů, hlav a deštníků.  Dostali jsme se k podchodu, což jsme nechtěli. Náhle se ozval tlampač, který nám mechanickou monotónností přikazoval, abychom se uklidnili, jinak bude použita nepřiměřená síla. To nás přecijen donutilo zahrabat se pod zem do podchodu. Nad námi se ozval rachot jedoucího vlaku, vypadalo to, že se přes nádraží valí celý kordon. Opět jsem zaslechl tlampač. Bezprostředně po hlášení jsem v hlavě pocítil obrovský tlak. Upustil jsem Markétu, abych si mohl dlaněmi zakrýt uši a ochránit tak své bubínky před bolestivým pískotem. Jako na vojenské přehlídce jsme všichni najednou poklekli, někteří se váleli v odpadcích u zdi a také si zacpávali uši.

 

   Krátce poté, nebylo to ani půl druhé sekundy, se nahoře ozvalo opravdové hromobití. Po schodišti utíkali lidé, ale strop haly se na ně sesypal. Nyní se k nám valil hustý oblak dýmu a prachu. Markéta očividně křičela, ale já ji přesto neslyšel, neslyšel jsem vůbec nic. Všichni kolem nás otevírali ústa v křečích a nevydávali při tom jedinou hlásku. Pak jsem zavřel oči a zadržel dech. Obklopil mě kouř, který nesla tlaková vlna vzduchu. Čekal jsem, až se přese mě převalí a když už se zdálo, že je pryč, lehce jsem se nadechl nosem, ale místo vzduchu se mi do dutin dostala miliarda částeček prachu. Chtěl jsem vstát a vydat se podél zdi ke schodišti, dostat se pryč, nadechnout se, abych mohl pátrat po Markétě, ale jakmile jsem se napřímil, bouchnul jsem se do hlavy o strop, který mě jen zázrakem nezasypal. Na to jsem hned omdlel.

XI.

   Probudil jsem se v nákladním vagónu. Postarší muž s bílým knírkem a strništěm ve zbytku obličeje, mi utíral čelo mokrým hadrem. Bylo to příjemné. Slyšel jsem pravidelný pochod kolejí…dodávalo mi to jistý pocit klidu, neboť jsem si nemohl vzpomenout, jak jsem se sem dostal.

   „Lež, synku. Bůh tě ochrání. Udělal to, stojí při tobě.“

   Chtěl jsem vstát a rozhlédnout se. “Kam jedeme?”

  „Za lepším životem. Není nás tu moc, ale jsme tu a jsme živí. Když jsme tě odnášeli z těch trosek, něco jsi říkal, ale nevnímal jsi okolí. Opláchli jsme ti aspoň obličej,“

   Postupně jsem začal odhalovat střípky bezbarvých vzpomínek: „Kde je Markéta? Kde je Markéta?!“ Těkal jsem očima po tmavých koutech vagónu, kde se choulily neznatelné postavy. Rozkašlal jsem se, jelikož jsem mě dráždil prach, který se mi zřejmě zachytil v plicích. Potřeboval jsem se napít, ale nebylo čeho.

   „Odpočiň si, synku.“

  „Řekněte mi to! Kde je…,“ sebral jsem sílu, postavil se a shodil toho chlapa na zem. Hned jsem se však sesunul zpět na své místo. „Co se stalo?“

Muž vstal, zabalil se do své deky, otočil se ke mně zády a pravil: „Nevím, o kom mluvíte, ale asi to nepřežila. Naložili nás na poslední vlak, který zbil.“

   „Kdo nás naložil? Proč my?“

   „Vojáci v maskách. Jsme jediní přeživší.“

   Zaslepen tichými slzami, schoulil jsem se na tvrdé podlaze. Ve snech jsem je vídal. Nyní chroustali mou páteř jako oplatku a křičeli ze všech stran: „Všude byly končetiny! Ruka tam, ruka sem, nohy utíkaly po tom schodišti, ale byly to jen nohy! Její hlava se kutálela v podchodu, dokud neporazila další nohy jako kuželky a krásný trup ucpal poslední škvíru zející k nebi! A vlaky projížděly dál, dál, dál…“

 

   Do krajiny se vlévala mlhavá noc. Vlak jel pomalu a všechny jeho pasažéry ukolébal k blahodárnému spánku. Nedokázal jsem racionálně myslet. Než abych se zabýval tím, co v nejbližších chvílích musím udělat, kde budu spát, co budu jíst, kam se uchýlím, snažil jsem se jen přijít na to, co se stalo. Nezbylo mi vůbec nic. Všechno zůstalo pod sutinami nádraží, dívčí zářivou kůži přikryl prach a já jen hleděl na hvězdnou oblohu s tím, co jsem měl po kapsách.

   Tu náhle kdosi v rohu zakřičel: „Podívejte, vpravo na obloze!“

  I spící se probudili a povstali. Čekal jsem něco hrozného, velkou katastrofu, snad letadla shazující bomby na zotročená dobytčata ve vagonech. Ale nastal spíše zázrak. Zjevilo se boží znamení, pomysleli si všichni. Přestože jsem věděl, že se jedná o kosmický jev, byl jsem stejně paralyzován jako ostatní přihlížející. Nad námi s velkou grácií prolétala kometa. Nebyla natolik velká, aby osvětlila oblohu, ale nebyla ani natolik malá, abychom si nevšimli jejího plápolajícího ocasu, který se táhl na desítky kilometrů za ní a rozťal tak oblohu v půl. Nikdo nebyl schopen říci, zda je to znamení zlé či dobré, ale u nikoho nebyl v tuto chvíli žádných pochyb, že všechny předcházející události souvisely právě s kometou. Četl jsem, že kometa takové velikosti může plout oblohou několik dní a lze ji pozorovat i v poledne. Napadlo mě, jak dlouho ji uvidíme, a co všechno se za tu dobu ještě může stát.

 

   Vlak zahoukal a my pocítili táhlé přibrždění, dokud úplně zastavil.

Zaslechly jsme jasné vojenské rozkazy. Nějaký důstojník otevřel mohutné dveře vagonu. „Všichni ven, do řady!“ Stále to opakoval, dokud jsme tak neučinili do posledního cestujícího. „Rychle, všichni ven a do řady! Do řady!“

Pět zkušených vojáků po jeho boku na nás mířilo revolvery, jako bychom byli zločinci. „Otočit vlevo a jít kupředu! Rychle!“ Důstojník se postavil před prvního z nás a rázně vykračoval ven z nádraží. Po nástupišti se rozléhal důrazný tikot kovových podpatků vojenských holínek a do toho šoupavý zvuk zubožených nohou.

XII. 

   Tápal jsem ve městě, jehož jméno mi nebylo známo. Všechny cedule byly pokryty neprůhlednou vrstvou prachu. Pohlédl jsem na zšeřelou oblohu. Ovál mne lehký poryv větru, který nadzvedl zbytky propagačních letáků, které zvaly na nevídanou zábavu století do nějakého místního hotelu. Město zdaleka nepůsobilo přívětivě, a tak jsem se vydal na cestu podél nádražní zdi. Ta zeď však byla nekonečně dlouhá a dokonce se neustále zvyšovala až nad koruny stromů, kterým opadaly všechny listy.

 

   Ocitnul jsem se na prázdné křižovatce, takovém maličkém náměstí, kde uprostřed stál absurdní sloup s kompasem místo hodin. Neberou snad místní v potaz čas? Sloup se otáčel kolem své osy a hodiny vždy ukazovaly na sever. Vědí, v jakém vůbec žijí století? Sám jsem to zapomněl.

Zeď vedla na východ. Nepotkal jsem nikoho. Pravda, z nádraží byla vyprovázena jen hrstka uprchlíků a město je okamžitě pohltilo jako Kronos své vlastní děti. Byl jsem taktéž ztracen. Všechny ty beznadějné představy mi svíraly žaludek. Podle mých hodinek jsem bloumal dobré dvě hodiny s rukama v kapsách nebo jsem se občas kochal absurdní prázdnotou města, které na první pohled působilo zašle, s takovou zvláštní, umělou patinou, ale přesto bylo extrémně čisté. Jako udržovaný skanzen slávy, která místo opustila před desítkami let. 

 

   Po těch dvou hodinách jsem byl zahnán do rohu, doslova. Zeď se stočila o devadesát stupňů a pokračovala na sever. Vypadalo to, že je tak obehnáno celé město a já jen procházím jeho obvodem. 

  „Proklatě“, procedil jsem mezi zuby, „kde jsem se to ocitl.“ Nezbývalo nic jiného, než tvrdohlavě prosazovat svou vůli. Opět jsem vykročil podél zdi s vnitřní prosbou brzkého konce.

 

   Nakonec jsem rezignoval a usadil se na lavičce. Byla mokrá, tak jsem její povrch setřel rukávem, což se ukázalo jako zbytečné, neboť se po chvíli snesl lehký déšť. Stal se ze mne bídák. Alespoň, že tak. Mohl jsem zůstat pod sutinami nádraží.

   „Ale to snad ne, vy jste se přeci stavil!“ Znenáhla se u mě objevil muž v černé pláštěnce a notoval si do deště. Chvíli jsem si prohlížel jeho tvář, jelikož jsem si nedokázal spojit neznámý hlas s žádným známým. Nakonec jsem konstatoval, že to musí být omyl:„Nemám pocit, že bychom se znali.“

   „No, každopádně jsem rád, že vás vidím. Cigaretku?“

   Nepohrdl jsem, ačkoli nekouřím, ale začala mi být trochu zima. Viděl jsem tak příležitost se drobně zahřát.

   „Celou cestu vás sleduji. Poté jsem se však sám lehounce ztratil, a tak jsem se vydal do mé domovské čtvrti a narazím tu opět na vás. Je to jako nalézt ztraceného přítele.“

   „Proč jste mě sledoval? Jste od policie? Armády?“

   „Ne.“

   „Tak proč tedy?“

  „Zná…tedy znalo vás spoustu lidí. Kdo ví, kolik jich tu zbylo, možná jsem zůstal jediný. Stačilo by ukázat vaši fotografii a téměř každý by řekl, ano to je on. Továrníkův syn, který se svým dědictvím a životem zachází tak ledabyle. Hehe. Ale já vás nesoudím, chraň Bůh.“

  „Mám se vám vyzpovídat ze svého původu, nebo co po mě chcete?“

  „Kdepak, o všechno jste přišel, jak vidím, takže kárat vás skutečně nebudu, jak jsem říkal.”

Na chvíli se odmlčel, jakoby čekal mou reakci, ale mě se nechtělo nijak reagovat. Pak mi dal návrh: „Ale mohl bych vás pozvat na kávu.“

 

   Pořád jsem byl zticha, šlukoval cigaretu, několikrát jsem zakašlal, když jsem dým vdechnul do plic a periferně jsem pozoroval chlapíka, který si na úsměv nechal padat kapky deště.

   „Vy tu žijete?” Zeptal jsem se ho nakonec.

   „Zrovna jsem se přistěhoval. Našel jsem parádní místo. Opravdu hezká čtvrť, byl jsem tu totiž jeden z prvních. Na rohu je Koloniál. Začínají s prodejem a jejich káva se celkem dá.”

  Káva a sucho jakéhokoli útulku by mi dodalo energii, pokynul jsem tedy, ať mě  vede. Cestou jsem se neustále ohlížel kolem sebe, obezřetnost nebylo třeba zakrývat. Ten muž byl cizinec a choval se ke mně prapodivně přívětivě, chtěl jsem, aby si toho všiml, aby věděl, že jsem připraven se snad i bránit.

 

   Můj nový společník mě vedl přes dva bloky do jednoho z pavlačových domů, které připomínaly imigrantská a dělnická ghetta. Nechápu, co se mu na takovém místě líbilo. V tuto chvíli jsem si vzpomněl na svého přítele, kterého bych tak rád měl po své ruce, nebo alespoň člověka, jehož tvář jsem alespoň jednou v životě viděl. Ale s tímhle chlapem začínám mít strach. Domýšlel jsem si různé věci. Vybavoval jsem si svou krev, která v dešti stéká po jeho pláštěnce, ucítil jsem sevření ohryzku. Možná se domnívá, že mám u sebe jakoukoli tretku, kterou by poté mohl prodat na černém trhu, nebo zkrátka došly zásoby potravin a on se chce nabažit na mém mase. O kanibalismu jsem četl v cestovatelském časopise. To by se mému příteli líbilo a nejspíš by se na tom rituálu z akademického zájmu ochotně podílel, možná i Markéta, vstávajíc ze spod sutin, oživená chtíčem po lidském mase…zatřepal jsem hlavou, abych rozpustil tak hloupé asociace. Déšť ustal zrovna, když jsme přes betonový dvůr prošli ke schodišti do patra pavlače.

   “Tak, jsme tu. Bydlím v prvním patře. Vím, vypadá to nehostinně, ale když jsem tu byl první, bylo to neobydlené. V létě tu budou květináče s oleandry, truhlíky, děti si budou kopat s míčem… plno života. To mám rád. Raději než samotu ve vile. Tak honem, pojďte.”

 

XIII.

   Stanuli jsme v tmavé kuchyni. Nebyl to příliš prostorný byt a působil starobním, oprýskaným dojmem. Tapety se zdály starší, radiátor pod oknem měl odřený černý lak a z trubky do porcelánové misky kapala voda. Uprostřed místnosti stál stůl, na němž se válely stejné plakáty, jaké jsem zahlédl na ulici. Kolem stolu jsem napočítal jen dvě židle, skoro to vypadalo, že je ten chlap na podobné návštěvy připraven, protože tu očividně žije sám.

   „Posaďte se.“ Pokynul mi společník.

  Posadil jsem se, jak mi řekl a do rukou  vzal plakáty a ústřižky starých novin. Posléze můj pohled přešel k vlastním dlaním. Byly špinavé, nejspíše od směsky krve a prachu, styděl jsem se za ně. Styděl jsem se za svou existenci.

 

   Společník se vrátil s dvěma šálky teplé černé kávy. Usrknul jsem první doušek a pocítil okamžitou úlevu. Víčka mi rázem ztěžkla. V hlavě se mi objevila představa vstupní haly mého domu s křeslem, kde jsem rád sedával. Tento záchvěv pohodlné minulosti však narušil zesilující pocit výčitek. Vzpomněl jsem si na Markétu, jejíž dlaň se lehce dotkla mého kabátu, když se mě pokoušela vzbudit po jedné z opileckých nocí. Silně jsem vydechl, aby se mi nezatočila hlava. Nemohu se soustředit na minulost, trpěl bych v nekonečném koloběhu strašlivých vzpomínek, naivity a bezohlednosti.

   „Slyšel jsem o těch událostech.“ Muž se na mě v jednom kuse díval. Jeho větu jsem úplně nechápal. Jakoby to vypadalo, že katastrofa toto město obešla a jeho obyvatelé o ničem nevěděli.

   „Máte zprávy o tom, co se stalo?“ Zeptal jsem se ho.

  „Pche!“ Obrátil posměvačně hlavu k oknu. „Myslel jsem, že to budete vědět vy. Z první ruky, chápete? Jediné, co jsem zaslechl, byly nepřesné počty mrtvých.“ 

   Dle mého úsudku jen projevoval zdánlivou nevědomost, chtěl získat důvěru, ačkoli sám dobře věděl, jak věci probíhaly.

   „Ne, vše se seběhlo rychle, nestačil jsem se ohlížet a pátrat po původu, šlo nám o život.“

   „Byl jste ještě s někým?“

   „Ano. Má služebná, byla vystrašená, takový osud ji neměl postihnout, za nic nemohla.“

 

   Rozplakal jsem se, ale po pár vzlycích se mi větší výlev podařilo zadržet. Slzy nesnáším, valí se po obličeji a na hraně nosních nozder začnou lechtat, a znova a znova, jakoby je nezajímalo, jak tragicky se člověk cítí.

   „Jak zemřela?“

   „Zřejmě ji zasypaly sutiny po výbuchu, nevím, sám jsem pod nimi ležel a pak se probudím ve vlaku…proč já, proč ne ona, proč ona neseděla ve vagonu místo mě...“

   „Štěstí nebo osud? Já to rozlišuji, podle mě je štěstí obyčejná náhoda a s tím nic nenaděláte. Osud je pro šarlatány, dokážou ho vypočítat z hvězd, ale podle mě jsou to jen plané kecy.“

   Nechtěl jsem ho poslouchat: „Proč mi to říkáte? Vůbec mě to nezajímá.“

   „Kolik si myslíte, že tu vystoupilo na nádraží lidí? Ne tak moc, jak se může zdát. Není čas na lítost, musíme se postavit na nohy!“

   „Neřvěte na mě!“ Měl jsem chuť jej praštit do obličeje, otlouct mu hlavu o hranu stolu.

   „Tak se vzchopte, vy za nic nemůžete, dělal jste, co jste mohl! Kolik lidí jako vy se vůbec v tu chvíli staralo o své služebnictvo? Vsadím se, že nikdo. Ztratil jste ještě někoho? Blízkou rodinu, další přátele?“

   „Neptejte se mě na to. K čemu vám to je?“

   „Musím to vědět!“

   „K čemu?!“

   „Musím vědět, kdo jste a co jste podstoupil, než vás k sobě přijmu!“

   „Přijmete? Jsem snad vaše dítě, váš syn?! Já o to nežádal.“ V klidu jsem se zvednul, zasunul židli a odešel ke dveřím: „Nevím, o co vám jde, ale najděte si někoho jiného, pane. Děkuji za kávu.“

 

   Než jsem stačil otevřít dveře, začal mluvit opět klidným hlasem. Povedlo se mu tak na moment upoutat mou pozornost: „Nepřežijete ani minutu. Do tohoto města jsem se přistěhoval dřív, než se ty věci daly do pohybu. Jen já dobře vím, kudy chodit, čemu se vyhnout a jak se tu prosadit. Musíte mi věřit, jsem váš přítel.”

   „Říkal jste štěstí? V té naší hádce jste mluvil o štěstí.“

   „Ano. Štěstí, kterému jste šel naproti, to vás přivedlo sem.“

   „V tom případě mě štěstí přivede i na jiná místa, možná s tím vaším štěstím přežiju všechny lidi na planetě.“

   Zabouchnul jsem dveře a ocitl se na tiché pavlači. Z protějšího bytu na jejím konci vykoukla stará sousedka a pozorovala, co se stalo. Poté se otevřely další dveře vedle, a další a další stále blíž ke mě. Proběhl jsem chodbou ke schodišti a přes dvorek se dostal ven, kde se mezi tím prudce oteplilo. Mokrá košile se mi přisála na záda, jako rameno gigantické chobotnice. Obepínal mě tíživý pocit nejistoty.

 

XIV.

     Odvážil jsem se do centra, ale přes velké množství ukazatelů, které směřovaly vždy na jinou stranu, bylo těžké k němu dojít. Město se navíc roztahovalo do naprosto identických bloků. Naštěstí se ke mně po určité době připojil stále houstnoucí tok lidí. Zprvu jsem se bál jim vůbec pohlédnout do obličeje, můj zrak byl neustále soustředěn na dlažbu chodníku, a když jsem se přeci jen na krátkou chvíli odvážil pozvednout hlavu, vypadalo to, že jsou všichni okolo stejně tak zdrženliví. Po nějaké době nesmělých pokusů jsem si však dokázal na místní poměry zvyknout a stával se odvážnějším. Prohlížel jsem si každého z nich. Muže, ženy, děti a snažil se nahlédnout do jejich duše. Byly to ubohé tváře bez úsměvů, bez zlosti, bez jakýchkoli projevů osobnosti. Stali se mnohem ponuřejšími než dusivé čtvrtě, ve kterých nejspíš nalezli nový domov. Nebo žijí jako já na chodníku přede dveřmi? Co, když ty staré byty obývají jen privilegovaní a co jsou zač? Jaké právo stojí na jejich straně? To já byl někdo, měl jsem vidinu trvalého blahobytu a společenského renomé, přesto tu stojím s něčím, co připomíná prašivé krysy velkoměsta. A kdo jsou ti za okny, ptám se a existují vůbec? Není to čirý výplod mé fantazie v neznámém prostředí? Nejspíš je to důsledek toho, jak si namlouvám svůj podíl vinny na tom všem, co se odehrálo. Klidně bych vyměnil své jmění za to, aby každý z těch, kdo mě míjí, mohl sedět doma za stolem, pohladit svou manželku, obejmout děti a těšit se s nimi na budoucí chvíle. Aby nikdo nestrádal a všichni měli dobré živobytí. Ale neznal jsem stíny této cizí společnosti a její organizaci, nemohl jsem tedy soudit, dokud se nestanu její plnohodnotnou součástí.

    Z budovy, která byla od ostatních odlišena výrazným kontrastem červených a bílých cihel a nadživotně velkým sousoším nahého muže a ženy, se ozývala hudba, která upoutala mou pozornost. Když jsem přicházel blíže k budově s otevřenými vstupními dveřmi, už z ulice jsem zpozoroval křišťálovými lustry osvícenou zrcadlovou foyer, táhnoucí se téměř do nekonečna. U vchodu nevisela žádná cedule, tudíž jsem se mohl pouze domnívat, zda se jedná o nějaké muzeum, divadlo či úřední instituci. Útroby za dřevěnými okenicemi, kolem nichž jsem pokračoval dál za rohem, mě jistou měrou přitahovaly, na druhou stranu ne více, než ta hudba samotná. Jakoby si se mnou pohrávala a naznačovala, že mám budovu obejít. Náhle utichla a já se zastavil. 

  „To je Dům umění. Jsou tam umělecká díla, která nám zbyla. Prý je zachránili,“ polekal mě mladý muž s dokonale oholenou, téměř navoskovanou tváří, který se z ničeho nic objevil za mnou. Rozhlédl se kolem sebe a pokračoval mnohem tišeji: „Podle mě je to ale kradený a dál si to tam rozprodávají mezi sebou. Černý obchod s uměním pro hrstku vyvolených.“

   „Promiňte, slyšel jsem hudbu, jen jsem šel za ní.“

   Neodpověděl, jen zakroutil hlavou.

   „Říkal jste hrstka vyvolených? Kdo to je? Víte o nich něco?“

   Muž se znenáhla zamračil: „Jo. Nemyslete si ale, že vám o nich něco řeknu, někdo by mě slyšel…, možná bych se mohl zmínit jen o tom, že se nic ze starých časů nezměnilo. I když to pořád hlásají, ale ve skutečnosti se pomalu vracejí do původních kolejí. Rozmnoží se a zase nám budou diktovat podmínky, dělat si z nás úslužná zvířata.“

   „Jak tu žijete dlouho?“

   „Jen pár dní, přivezli mě vlakem.“

   Nic jsem dále neříkal, jen jsem polknul slinu hořkosti, která vycházela z nedostatku informací.

   „Co jste dělal předtím, než jste se dostal sem,“ zeptal se mě.

 

   Rozhodl jsem se, že popojdu o pár kroků dál. Mladík mě ale následoval. Když jsem od něj byl na pár kroků vzdálen, všiml jsem si, že je dobře oblečen, čistě, jakoby jeho černý kabát dlouhý do půlky stehen, byl koupen teprve dnes. Pod ním zářila bílá košile a nudná, světle šedá kravata. Kouknul jsem se mu na boty a byly lesklé, dokonale čisté. Napadlo mě mnoho možností, kdo by mohl být zač, jaký je jeho příběh, ale rozhodně nevypadal na obyčejného uprchlíka, jakým byly stovky lidí okolo. 

  „Byl jsem portýrem v hotelu. Co už, tady žádné hotely nejsou, tak jsem skončil na dlažbě. A co vy? Tak mladý, musel jste být nějaký bohatý synáček, podle oblečení,“ odpověděl jsem mu za pochodu a on mi stejně tak odpovídal. Vypadalo to, jako by se kočkovali dva bratři, kteří se v dospělosti nahání kolem stolu a navzájem se popichují lhaním.

   „Je jedno, kdo jsem byl, teď jsme na tom stejně.“

   „Takže bohatý synáček. Bylo mi to jasné i podle toho, jak mluvíte a gestikulujete. To se pozná, jako portýr to poznám.“

   Muž se zamračil a s trochou teatrálního dotčení přidal krok.

 

XV.

   Utíkal jsem přes silnici k modernímu domu s prosklenými výlohami do oblouku. Nic takového jsem ještě neviděl, jakoby každý vchod před sebou zakřivoval prostor a polykal světlo v temných krámech, kde nebylo možné postřehnout jakékoliv zboží. Uprostřed domu, mezi výlohami, se nacházel průchod do vnitrobloku bytových domů, které čítaly asi na dvanáct pater. Zaujalo mě to natolik, až jsem podcenil rychlost mého pronásledovatele, který mě z ničeho nic čapnul za ramena a odhodil ke zdi. Bouchl jsem se do ramene a loktu, takže jsem byl na okamžik paralyzován. Mladík si začal navlékat kožené černé rukavice a pomalu přistupoval ke mě.

   „Vy jste nesloužil jako hotelový portýr. Podle manžetových knoflíků na vaší košili. Žádný portýr je nenosí. Poznal bych vás i podle obličeje, nebýt těch rozcuchaných vlasů a zaschlé krve. Na fotografii vypadáte uhlazeně. Jak málo stačí, že? ”

 

  Ano. Manžetové knoflíčky po otci. Bral jsem je tak moc jako rutinní součást mého odívání, až jsem úplně zapomněl, že je vůbec nosím. Dokonce jsem si nebyl schopen vybavit, kdy přesně jsem si je zapínal. Ale mohlo by mě napadnout, že mě někdo hledá? A dokonce má mou fotografii?

   „Mohl jsem je ukrást. Určitě jste viděl, co se dělo. Každý si bral jak se mu zlíbilo.”

  Neodpověděl. Pustil se do mě. První hák zprava jsem stihl vykrýt, ale nečekal jsem tak rychlou ránu pod žebra. Tento člověk měl zajisté jinou praxi, než hospodské rvačky. Jakmile jsem se trochu naklonil, chytil mě pod krkem. Tisknul mě ke zdi tak, až jsem cítil její chlad v zátylku. Měl velkou sílu, nemohl jsem jeho ruce odtrhnout. Přes zaťaté zuby na mě vyprskl slinu. Nechápu to, ale až tohle poprskání mě přinutilo k radikálnější obraně, a tak jsem ho kopl do rozkroku. Jako bych napálil míč hezkou placírkou. Kdyby jeho varlata uměla létat, trefil bych se určitě pod břevno. V tichosti se složil na zem. Já jsem se opíral zadkem o zeď a kašlal. Získal jsem výhodu a čas k útěku. Volil jsem nejkratší cestu, kterou bych se mu ztratil z dohledu a zatočil za roh, odkud jsem přišel. Opět jsem přeběhl silnici a namířil si to přímo k cihlovému Domu umění. Doufal jsem, že mě u vchodu nezastaví ochranka nebo pokladní, abych si musel koupit vstupenku. Nikdo tu ale nebyl. Dokonce ani návštěvníci.

 

XVI.

   Foyer byla podlouhlá a ústila v mohutné schodiště. Nebyla tu žádná okna, jen střešní světlík a po stranách mezi sloupy zrcadla převyšující výšku člověka. Byla zasazena do rámů z černého mramoru, který na vrcholu zdobila maskarona. Každá vypadala jinak. Na levé straně zachycovaly tváře žen, na pravé zase mužů. Interiér působil chladně, přestože se sem dostávalo dostatek světla přes světlíky a dále se odráželo v zrcadlech. Postupoval jsem stále blíž ke schodišti, když se na něm náhle objevila postava. 

   „Dáte si cigaretku?”

   Poznal jsem ten hlas.

  „Vím, že jsme se pohádali. Ale v tomhle městě je příliš málo obyvatel na to, abychom se tu už nikdy nepotkali. Nebylo by lepší se vzájemně omluvit a opravdu spřátelit?”

   „Omluvit? Proč bych se vám měl omlouvat?”

   Má reakce jej nepotěšila. Povzdechl si, promnul čelo a vydechl kouř.

   „Dobře, nemusíte se omlouvat. Nikdo z nás. Pojďte, provedu vás tudy. Je to obrovská stavba.”

  Nechtělo se mi jej následovat podruhé v jednom dni, ale při mém štěstí bych na něj narazil i potřetí. Pravda, možná i víckrát. Zároveň jsem uznal, že mi dává ideální možnost zbavit se mladíka, který mě určitě hledá a možná nakonec tuší, kam jsem mohl zaběhnout, ale díky mému průvodci by to pro něj mělo být složitější. 

   „Co s váma mám dělat.”

   „Výborně. Vezmeme to od shora?”

  „Ideální.” Kouknul jsem se za sebe, ale vzduch byl čistý, nikdo ani neprocházel po ulici. Velmi svižným krokem jsem přeskákal schody a ztratil se s mým průvodcem v hlubinách Domu umění.

© 2018 by Kocmi. Proudly created with Wix.com

Navštivte také tyto stránky
Svět podle
Kocmi
Jelen Lumír
JAKO FAKT BOŽÍ BLOG