SUBJEKT AB X - Kde se vzala má inspirace?

Na svém blogu jsem zveřejnil již dvě části této povídky, která vznikla jako fascinace osamocením. Říká se, že člověk samotu nevydrží příliš dlouho, ale občas ji vyhledává jako očistnou kůru, nebo posttraumatické východisko.

Co se ovšem stane, když se člověk v samotě ocitl zcela nedobrovolně? Cílená samota vyžaduje jisté přípravy. Na náhlou samotu se ovšem připravit nelze. Uměleckých a popkulturních děl, v nichž je samota ústředním motivem, vzniklo mnoho. Proč jsem si to chtěl zkusit i já?


Jako autor píši o různých hrdinech a v příbězích žiji jejich individuálním životem. Jsem uvězněn v jejich mysli, v jejich tělech a vše okolo je vata, ve které existují. Okolí ovlivňuje jejich příběh, ale výsledná rozhodnutí dělají samostatně, myslí samostatně. Náhle se cítím jako schizofrenik, který v sobě drží desítky osobností, každou zvlášť. Kdybych to měl nakreslit, představoval bych si je jako jednotlivá políčka komiksu.


Subjekt AB X se probudil zcela osamocen v malé místnosti, která je zdánlivě prázdná. Nejdříve si uvědomil sám sebe v základním vztahu k okolí, které nezná, ale dokáže ho popsat. Jak je to frustrující, když si posléze nemůže vzpomenout na své jméno, ani jak se tam dostal, natož plně využít základních schopností svého těla jako je například hlas. Není v této místnosti ovšem náhodou. Nevidí nikoho okolo a vypadá to, že může být šťasten jen z obyčejného kontaktu s robotickým hlasem a poblikávající diodou. Jako u vězněného zvířete se však velmi brzy začne projevovat pud, který se chce samoty zbavit, potřebuje ven z místnosti. Pokud je ovšem samota znásobena jednou tolik, myslíte, že by následovalo šílenství nebo racionální úvahy, jak přežít?

18 views0 comments